West Ham Cockney Boys


    FA Cup 2014-2015

    Share
    avatar
    daib0
    Academy

    Posts : 983
    Join date : 2012-08-09
    Location : Spain - England

    FA Cup 2014-2015

    Post  daib0 on Sun 20 Jul 2014, 10:28 pm

    Yep, you probably won't believe it, but the FA Cup kicks off within a month. These are the teams entering at the 'grass roots' level - see which ones are near you!!


    FA Cup - extra preliminary round
    Matches to be played Saturday, 16 August 2014


    1 Whickham v Bacup & Rossendale Borough

    2 Guisborough Town v Armthorpe Welfare

    3 Seaham Red Star v Liversedge

    4 Jarrow Roofing Boldon CA v Eccleshill United

    5 Bridlington Town v Whitley Bay

    6 North Shields v Pontefract Collieries

    7 Silsden v Consett

    8 Shildon v Crook Town

    9 Billingham Synthonia v Durham City

    10 Thackley v Albion Sports

    11 Holker Old Boys v Ashington

    12 Northallerton Town v Colne

    13 Hebburn Town v West Allotment Celtic

    14 Glasshoughton Welfare v Knaresborough Town

    15 Pickering Town v Washington

    16 Newton Aycliffe v Garforth Town

    17 Bishop Auckland v Sunderland RCA

    18 Nelson v West Auckland Town

    19 Newcastle Benfield v Penrith

    20 Marske United v Billingham Town

    21 Tadcaster Albion v Barnoldswick Town

    22 Morpeth Town v Dunston UTS

    23 Cammell Laird v West Didsbury & Chorlton

    24 Nostell MW v Stockport Sports

    25 Parkgate v Congleton Town

    26 1874 Northwich v Maine Road

    27 Glossop North End v AFC Blackpool

    28 St Helens Town v Atherton Collieries

    29 Rochdale Town v Runcorn Linnets

    30 Bootle v Runcorn Town

    31 AFC Liverpool v Squires Gate

    32 Barton Town Old Boys v Abbey Hey

    33 AFC Emley v Ashton Athletic

    34 Alsager Town v Winterton Rangers

    35 Wigan Robin Park v Maltby Main

    36 Winsford United v Athersley Recreation

    37 Rocester v Stafford Town

    38 Walsall Wood v Heath Hayes

    39 Blaby & Whetstone Athletic v Harborough Town

    40 Heather St Johns v Coventry Sphinx

    41 Kirby Muxloe v Wolverhampton Casuals

    42 Stourport Swifts v Lye Town

    43 Causeway United v Cradley Town

    44 Bolehall Swifts v Dudley Town

    45 St Andrews v Tipton Town

    46 Bromsgrove Sporting v Bewdley Town

    47 Boldmere St Michaels v Desborough Town

    48 Shawbury United v Continental Star

    49 Ellistown & Ibstock United v Studley

    50 Black Country Rangers v Lichfield City

    51 AFC Wulfrunians v Alvechurch

    52 Coleshill Town v Nuneaton Griff

    53 Sporting Khalsa v Pegasus Juniors

    54 Wellington v Ellesmere Rangers

    55 Atherstone Town v Brocton

    56 Gornal Athletic v Westfields

    57 Heanor Town v Long Eaton United

    58 Shirebrook Town v Loughborough University



    FA Cup preliminary round
    Matches to be played Saturday, 30 August 2014


    1 Newcastle Benfield or Penrith v Kendal Town

    2 Morpeth Town or Dunston UTS v Billingham Synthonia or Durham City

    3 Nelson or West Auckland Town v Darlington 1883

    4 Newton Aycliffe or Garforth Town v Harrogate Railway Athletic

    5 Glasshoughton Welfare v Hebburn Town or West Allotment Celtic or Knaresborough Town

    6 Tadcaster Albion v Spennymoor Town or Barnoldswick Town

    7 Silsden or Consett v Whickham or Bacup & Rossendale Borough

    8 Bishop Auckland or Sunderland RCA v Jarrow Roofing Boldon CA or Eccleshill United

    9 Thackley or Albion Sports v Holker Old Boys or Ashington

    10 Pickering Town or Washington v Lancaster City

    11 Bridlington Town or Whitley Bay v Northallerton Town or Colne

    12 Padiham v Shildon or Crook Town

    13 Guisborough Town v Marske United or Billingham Town or Armthorpe Welfare

    14 Clitheroe v Seaham Red Star or Liversedge

    15 Scarborough Athletic v North Shields or Pontefract Collieries

    16 New Mills v AFC Liverpool or Squires Gate

    17 Nostell MW or Stockport Sports v Ossett Town

    18 Northwich Victoria v AFC Emley or Ashton Athletic

    19 Alsager Town or Winterton Rangers v Ossett Albion

    20 Farsley v Winsford United or Athersley Recreation

    21 Stocksbridge Park Steels v Bamber Bridge

    22 Warrington Town v Barton Town Old Boys or Abbey Hey

    23 Bootle or Runcorn Town v Goole

    24 Cammell Laird v Brighouse Town or West Didsbury & Chorlton

    25 Burscough v Mossley

    26 1874 Northwich or Maine Road v Prescot Cables

    27 Parkgate or Congleton Town v Salford City

    28 Radcliffe Borough v St Helens Town or Atherton Collieries

    29 Droylsden v Rochdale Town or Runcorn Linnets

    30 Wigan Robin Park or Maltby Main v Glossop North End or AFC Blackpool

    31 Sporting Khalsa or Pegasus Juniors v St Andrews or Tipton Town

    32 Newcastle Town v Chasetown

    33 Walsall Wood or Heath Hayes v Stafford Rangers

    34 AFC Wulfrunians or Alvechurch v Boldmere St Michaels or Desborough Town

    35 Shawbury United or Continental Star v Tividale

    36 Leek Town v Black Country Rangers or Lichfield City

    37 Sutton Coldfield Town v Atherstone Town or Brocton

    38 Coleshill Town or Nuneaton Griff v Bromsgrove Sporting or Bewdley Town

    39 Bolehall Swifts or Dudley Town v Market Drayton Town

    40 Rocester or Stafford Town v Norton United

    41 Gornal Athletic or Westfields v Rugby Town

    42 Heather St Johns or Coventry Sphinx v Bedworth United

    43 Blaby & Whetstone Athletic v Stratford Town or Harborough Town

    44 Evesham United v Kidsgrove Athletic

    45 Wellington or Ellesmere Rangers v Stourport Swifts or Lye Town

    46 Romulus v Causeway United or Cradley Town

    47 Ellistown & Ibstock United or Studley v Kirby Muxloe or Wolverhampton Casuals

    48 Lincoln United v Brigg Town

    49 Rainworth MW v Staveley MW or Worksop Town

    50 Spalding United v Heanor Town or Long Eaton United

    51 Arnold Town or Basford United v Sheffield

    52 Mickleover Sports v Thurnby Nirvana or Lincoln Moorlands Railway

    53 Gresley v Cleethorpes Town or Borrowash Victoria 54 Clipstone or Harrowby United v Shirebrook Town or Loughborough University

    55 Loughborough Dynamo v Coalville Town

    56 Carlton Town v Handsworth Parramore or Oadby Town

    57 Shepshed Dynamo or Dunkirk v Quorn or Bottesford Town

    58 Retford United or Stapenhill v Holwell Sports or Graham St Prims

    59 Dereham Town v St Ives Town

    60 Needham Market v Soham Town Rangers

    61 Peterborough Northern Star v Mildenhall Town or Gorleston or Team Bury

    62 Yaxley or Godmanchester Rovers v Newmarket Town or Fakenham Town

    63 Thetford Town or Swaffham Town v Norwich United or Deeping Rangers

    64 Diss Town or Holbeach United v Boston Town or Walsham Le Willows

    65 Sleaford Town or Wisbech Town v Kirkley & Pakefield or Ely City

    66 Wroxham v Great Yarmouth Town or Huntingdon Town

    67 Royston Town v Brightlingsea Regent

    68 Cheshunt v Thurrock

    69 Hatfield Town or Baldock Town v Harlow Town

    70 Barkingside v Wivenhoe Town or Enfield 1893

    71 Brentwood Town v Potters Bar Town

    72 Ware v Tower Hamlets or Felixstowe & Walton United

    73 Takeley or London Tigers v Sporting Bengal United or FC Clacton

    74 Stansted or Ipswich Wanderers v Waltham Forest or Hoddesdon Town

    75 Burnham Ramblers v Hadleigh United or Sawbridgeworth Town

    76 Redbridge v AFC Sudbury

    77 FC Romania or Haverhill Rovers v Heybridge Swifts

    78 Maldon & Tiptree v London Colney or Woodbridge Town

    79 Aveley v Basildon United or Stanway Rovers

    80 Brantham Athletic or Codicote v Tilbury

    81 Clapton or Bowers & Pitsea v Colney Heath or Southend Manor

    82 Whitton United or Eton Manor v Haverhill Borough or Barking

    83 Waltham Abbey v Cockfosters or Hullbridge Sports

    84 Haringey Borough or Hertford Town v Great Wakering Rovers

    85 Halstead Town or St Margaretsbury v Romford

    86 Ilford or Saffron Walden Town v Welwyn Garden City or Hadley

    87 Harefield United or Crawley Green v Leverstock Green or Newport Pagnell Town

    88 AFC Rushden & Diamonds v Bedford Town or Oxhey Jets

    89 Long Buckby or Hanworth Villa v North Greenford United

    90 Staines Lammas or Bedfont Sports v Barton Rovers

    91 Northwood v Bedford or Kings Langley

    92 Aylesbury United v Aylesbury

    93 Northampton Spencer v Sileby Rangers or Hillingdon Borough or AFC Kempston Rovers

    94 Cogenhoe United or Wembley v Kettering Town

    95 Wellingborough Town v Leighton Town or Bedfont & Feltham

    96 AFC Hayes v Tring Athletic or Holmer Green

    97 AFC Dunstable or Ampthill Town v Uxbridge

    98 Hanwell Town v Stotfold or Biggleswade United

    99 Ashford Town (Middx) v Daventry Town or Berkhamsted

    100 Fairford Town or Knaphill v Badshot Lea or Binfield

    101 Chertsey Town or Milton United v Marlow

    102 Reading Town or Shrivenham v Shortwood United

    103 Cove or Thame United v Farnham Town or Highmoor Ibis

    104 North Leigh v Flackwell Heath or Bracknell Town

    105 Beaconsfield SYCOB v Didcot Town

    106 Ardley United or Ash United v Hartley Wintney or Frimley Green

    107 Brimscombe & Thrupp or Windsor v Godalming Town

    108 Slimbridge or Thatcham Town v Chalfont St Peter

    109 Wantage Town v Kidlington or Newbury

    110 Cheltenham Saracens v Fleet Town or Camberley Town

    111 Bishop's Cleeve v Ascot United or Tadley Calleva

    112 Holyport or Abingdon United v Egham Town

    113 Chatham Town v Whyteleafe

    114 Greenwich Borough or Lancing v Erith Town or St Francis Rangers

    115 Colliers Wood United or Lordswood v Hythe Town

    116 Faversham Town v Westfield or Horley Town

    117 Worthing v Guernsey

    118 Cray Wanderers v Molesey or Haywards Heath Town

    119 Sevenoaks Town or East Preston v Holmesdale or Tunbridge Wells

    120 Burgess Hill Town v Beckenham Town or Eastbourne Town

    121 Guildford City or Ashford United v Chipstead

    122 Redhill v Horsham YMCA or Alton Town

    123 Hassocks or Epsom & Ewell v Arundel or Croydon

    124 Chichester City or Mole Valley SCR v Carshalton Athletic

    125 Sittingbourne v Dorking Wanderers or Crowborough Athletic

    126 Walton & Hersham v Herne Bay

    127 Epsom Athletic or Littlehampton Town v Shoreham or Crawley Down Gatwick

    128 Eastbourne United or Hailsham Town v Hastings United

    129 Deal Town or Phoenix Sports v Chessington & Hook United or Worthing United

    130 Walton Casuals v Whitstable Town

    131 Tooting & Mitcham United v Three Bridges

    132 Erith & Belvedere v Folkestone Invicta or AFC Croydon Athletic

    133 Selsey or Fisher v Ramsgate

    134 East Grinstead Town v Cray Valley (PM) or Raynes Park Vale

    135 South Park v Thamesmead Town

    136 Ringmer or Corinthian v Merstham

    137 Canterbury City or Lingfield v Pagham or Woodstock Sports

    138 Horsham v Corinthian Casuals

    139 Bashley v Lymington Town or Winchester City

    140 Alresford Town or Christchurch v Pewsey Vale or Sherborne Town

    141 Cowes Sports or Team Solent v Yate Town

    142 Romsey Town or Fareham Town v Longwell Green Sports or Melksham Town

    143 Cinderford Town v Corsham Town or Horndean

    144 Swindon Supermarine v Whitchurch United or Hallen

    145 Bradford Town or Moneyfields v Brockenhurst or Wootton Bassett Town

    146 AFC Totton v Gillingham Town or Almondsbury UWE

    147 Sholing v Petersfield Town or Bristol Manor Farm

    148 Newport (IW) or Hamworthy United v Winterbourne United or Hythe & Dibden

    149 Bemerton Heath Harlequins v Bournemouth or Verwood Town or Totton & Eling

    150 Mangotsfield United v Cadbury Heath or Cribbs

    151 Bitton or Blackfield & Langley v Bridport or Highworth Town

    152 AFC Portchester or Fawley v Folland Sports or Downton

    153 Taunton Town v Clevedon Town

    154 Merthyr Town v Larkhall Athletic

    155 Hengrove Athletic or Bodmin Town v Barnstaple Town or Witheridge

    156 Tiverton Town v Plymouth Parkway or Buckland Athletic

    157 Torpoint Athletic or Odd Down v Willand Rovers or Radstock Town

    158 Wimborne Town v AFC St Austell or Bishop Sutton

    159 Shepton Mallet or Ilfracombe Town v Saltash United or Welton Rovers

    160 Bridgwater Town v Brislington or Street




    FA Cup first round qualifying
    Matches to be played Saturday, 13 September 2014


    1 Guisborough Town v Morpeth Town or Dunston UTS or Billingham Synthonia or Armthorpe Welfare or Durham City or Marske United or Billingham Town

    2 Glasshoughton Welfare v Pickering Town or Washington or Lancaster City or Knaresborough Town or Hebburn Town or West Allotment Celtic

    3 Nelson or West Auckland Town v Blyth Spartans or Darlington 1883

    4 Newcastle Benfield or Penrith v Bridlington Town or Whitley Bay or Kendal Town or Northallerton Town or Colne

    5 Thackley or Albion Sports v Scarborough Athletic or North Shields or Holker Old Boys or Ashington or Pontefract Collieries

    6 Padiham or Shildon or Crook Town v Whitby Town

    7 Workington v Silsden or Consett or Whickham or Bacup & Rossendale Borough

    8 Newton Aycliffe or Garforth Town v Clitheroe or Seaham Red Star or Liversedge or Harrogate Railway Athletic

    9 Bishop Auckland or Sunderland RCA v Tadcaster Albion or Barnoldswick Town or Jarrow Roofing Boldon CA or Spennymoor Town or Eccleshill United

    10 Alsager Town or Winterton Rangers v Droylsden or Rochdale Town or Runcorn Linnets or Ossett Albion

    11 Parkgate or Congleton Town v Nantwich Town or Salford City

    12 Cammell Laird v Ashton United or West Didsbury & Chorlton or Brighouse Town

    13 Northwich Victoria or AFC Emley v Wigan Robin Park or Maltby Main or Glossop North End or Ashton Athletic or AFC Blackpool

    14 FC United Of Manchester v 1874 Northwich or Maine Road or Prescot Cables

    15 Buxton v Ramsbottom United

    16 Stocksbridge Park Steels v New Mills or AFC Liverpool or Squires Gate or Bamber Bridge

    17 Farsley or Winsford United v Frickley Athletic or Athersley Recreation

    18 Bootle or Runcorn Town or Goole v Witton Albion

    19 Marine v Nostell MW or Stockport Sports or Ossett Town

    20 Burscough or Mossley v Curzon Ashton

    21 Skelmersdale United v Radcliffe Borough or St Helens Town or Atherton Collieries

    22 Warrington Town v Trafford or Barton Town Old Boys or Abbey Hey

    23 Gornal Athletic or Westfields v Newcastle Town or Chasetown or Rugby Town

    24 Evesham United or Kidsgrove Athletic v Redditch United

    25 Bolehall Swifts or Dudley Town v Stourbridge or Market Drayton Town

    26 AFC Wulfrunians or Alvechurch v Heather St Johns or Coventry Sphinx or Bedworth United or Boldmere St Michaels or Desborough Town

    27 Halesowen Town v Sutton Coldfield Town or Atherstone Town or Brocton

    28 Coleshill Town or Nuneaton Griff v Barwell or Bromsgrove Sporting or Bewdley Town

    29 Blaby & Whetstone Athletic v Sporting Khalsa or Pegasus Juniors or St Andrews or Harborough Town or Tipton Town or Stratford Town

    30 Rushall Olympic v Romulus or Causeway United or Cradley Town

    31 Ellistown & Ibstock United or Studley v Hereford United or Kirby Muxloe or Wolverhampton Casuals

    32 Walsall Wood or Heath Hayes v Shawbury United or Continental Star or Tividale or Stafford Rangers

    33 Corby Town v Rocester or Stafford Town or Norton United

    34 Leek Town or Black Country Rangers v Wellington or Ellesmere Rangers or Stourport Swifts or Lichfield City or Lye Town

    35 Lincoln United or Brigg Town v Stamford

    36 Mickleover Sports or Thurnby Nirvana v Rainworth MW or Staveley MW or Worksop Town or Lincoln Moorlands Railway

    37 Matlock Town v Ilkeston

    38 Arnold Town or Basford United v Shepshed Dynamo or Dunkirk or Quorn or Sheffield or Bottesford Town

    39 Spalding United or Heanor Town v Retford United or Stapenhill or Holwell Sports or Long Eaton United or Graham St Prims

    40 Belper Town v Loughborough Dynamo or Coalville Town

    41 Gresley or Cleethorpes Town v Carlton Town or Handsworth Parramore or Oadby Town or Borrowash Victoria

    42 Grantham Town v Clipstone or Harrowby United or Shirebrook Town or Loughborough University

    43 Peterborough Northern Star v Wroxham or Great Yarmouth Town or Huntingdon Town or Team Bury or Mildenhall Town or Gorleston

    44 St Neots Town v Dereham Town or St Ives Town

    45 Yaxley or Godmanchester Rovers v Histon or Newmarket Town or Fakenham Town

    46 King's Lynn Town v Diss Town or Holbeach United or Boston Town or Walsham Le Willows

    47 Cambridge City v Needham Market or Soham Town Rangers

    48 Thetford Town or Swaffham Town v Sleaford Town or Wisbech Town or Kirkley & Pakefield or Norwich United or Ely City or Deeping Rangers

    49 Halstead Town or St Margaretsbury v Bury Town or Romford

    50 Billericay Town v Burnham Ramblers or Hadleigh United or Sawbridgeworth Town

    51 Haringey Borough or Hertford Town v Canvey Island or Great Wakering Rovers

    52 Whitton United or Eton Manor v Leiston or Haverhill Borough or Barking

    53 Brantham Athletic or Codicote v Aveley or Basildon United or Stanway Rovers or Tilbury

    54 AFC Hornchurch v East Thurrock United

    55 Takeley or London Tigers v Royston Town or Brightlingsea Regent or Sporting Bengal United or FC Clacton

    56 Waltham Abbey or Cockfosters v Barkingside or Wivenhoe Town or Enfield 1893 or Hullbridge Sports

    57 Redbridge or AFC Sudbury v FC Romania or Haverhill Rovers or Heybridge Swifts

    58 Clapton or Bowers & Pitsea v Witham Town or Colney Heath or Southend Manor

    59 Brentwood Town or Potters Bar Town v Maldon & Tiptree or London Colney or Woodbridge Town

    60 Wingate & Finchley v Stansted or Ipswich Wanderers or Waltham Forest or Hoddesdon Town

    61 Cheshunt or Thurrock v Ilford or Saffron Walden Town or Welwyn Garden City or Hadley

    62 Grays Athletic v Hatfield Town or Baldock Town or Harlow Town

    63 Enfield Town v Ware or Tower Hamlets or Felixstowe & Walton United

    64 Staines Lammas or Bedfont Sports v Northwood or Bedford or Kings Langley or Barton Rovers

    65 Aylesbury United or Aylesbury v Cogenhoe United or Wembley or Kettering Town

    66 Wellingborough Town v AFC Dunstable or Ampthill Town or Uxbridge or Bedfont & Feltham or Leighton Town

    67 Hanwell Town or Stotfold v Harefield United or Crawley Green or Leverstock Green or Biggleswade United or Newport Pagnell Town

    68 AFC Hayes or Tring Athletic v Harrow Borough or Holmer Green

    69 Hitchin Town v Ashford Town (Middx) or Berkhamsted or Daventry Town

    70 Northampton Spencer v Long Buckby or Hanworth Villa or North Greenford United or AFC Kempston Rovers or Sileby Rangers or Hillingdon Borough

    71 Biggleswade Town v Arlesey Town

    72 Dunstable Town v Chesham United

    73 Hendon v AFC Rushden & Diamonds or Oxhey Jets or Bedford Town

    74 Holyport or Abingdon United v Chertsey Town or Milton United or Marlow or Egham Town

    75 North Leigh or Flackwell Heath v Wantage Town or Kidlington or Newbury or Bracknell Town

    76 Reading Town or Shrivenham v Cirencester Town or Shortwood United

    77 Fairford Town or Knaphill v Cheltenham Saracens or Camberley Town or Fleet Town or Badshot Lea or Binfield

    78 Slimbridge or Thatcham Town v Hungerford Town or Chalfont St Peter

    79 Bishop's Cleeve or Ascot United v Banbury United or Tadley Calleva

    80 Slough Town v Ardley United or Ash United or Hartley Wintney or Frimley Green

    81 Cove or Thame United v Burnham or Farnham Town or Highmoor Ibis

    82 Brimscombe & Thrupp or Windsor v Beaconsfield SYCOB or Didcot Town or Godalming Town

    83 Leatherhead v Faversham Town or Westfield or Horley Town

    84 Colliers Wood United or Lordswood v Walton Casuals or Whitstable Town or Hythe Town

    85 Selsey or Fisher or Ramsgate v East Grinstead Town or Cray Valley (PM) or Raynes Park Vale

    86 Horsham or Corinthian Casuals v Kingstonian

    87 Peacehaven & Telscombe v Sevenoaks Town or East Preston or Holmesdale or Tunbridge Wells

    88 Redhill or Horsham YMCA v Chichester City or Mole Valley SCR or Alton Town or Carshalton Athletic

    89 Sittingbourne or Dorking Wanderers v Canterbury City or Lingfield or Pagham or Crowborough Athletic or Woodstock Sports

    90 South Park or Thamesmead Town v Metropolitan Police

    91 Dulwich Hamlet v Worthing or Guernsey

    92 Chatham Town or Whyteleafe v Eastbourne United or Hailsham Town or Hastings United

    93 Erith & Belvedere v Margate or AFC Croydon Athletic or Folkestone Invicta

    94 Tonbridge Angels v Walton & Hersham or Herne Bay

    95 Hassocks or Epsom & Ewell v Burgess Hill Town or Beckenham Town or Arundel or Croydon or Eastbourne Town

    96 Greenwich Borough or Lancing v Deal Town or Phoenix Sports or Erith Town or St Francis Rangers or Chessington & Hook United or Worthing United

    97 Cray Wanderers or Molesey v Tooting & Mitcham United or Three Bridges or Haywards Heath Town

    98 Ringmer or Corinthian or Merstham v Guildford City or Ashford United or Chipstead

    99 Maidstone United v Epsom Athletic or Littlehampton Town or Shoreham or Crawley Down Gatwick

    100 VCD Athletic v Hampton & Richmond Borough

    101 Bognor Regis Town v Lewes

    102 Bitton or Blackfield & Langley v Alresford Town or Christchurch or Pewsey Vale or Bridport or Highworth Town or Sherborne Town

    103 Cinderford Town or Corsham Town v Newport (IW) or Hamworthy United or Horndean or Winterbourne United or Hythe & Dibden

    104 Cowes Sports or Team Solent v Dorchester Town or Yate Town

    105 Bashley or Lymington Town v Bemerton Heath Harlequins or Totton & Eling or Winchester City or Bournemouth or Verwood Town

    106 Sholing or Petersfield Town v Chippenham Town or Bristol Manor Farm

    107 Mangotsfield United v Weymouth or Cadbury Heath or Cribbs

    108 Poole Town v Bradford Town or Moneyfields or Brockenhurst or Wootton Bassett Town

    109 Romsey Town or Fareham Town v AFC Portchester or Fawley or Folland Sports or Downton or Longwell Green Sports or Melksham Town

    110 AFC Totton or Gillingham Town v Swindon Supermarine or Whitchurch United or Hallen or Almondsbury UWE

    111 Hengrove Athletic or Bodmin Town v Bridgwater Town or Brislington or Street or Barnstaple Town or Witheridge

    112 Paulton Rovers v Taunton Town or Clevedon Town

    113 Tiverton Town or Plymouth Parkway v Bideford or Buckland Athletic

    114 Frome Town v Wimborne Town or AFC St Austell or Bishop Sutton

    115 Truro City v Merthyr Town or Larkhall Athletic

    116 Torpoint Athletic or Odd Down v Shepton Mallet or Ilfracombe Town or Saltash United or Willand Rovers or Radstock Town or Welton Rovers
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Mon 21 Jul 2014, 9:24 am

    That takes me back 20 yrs when I played in an FA Cup extra prelim round , Didn't make it to the next round though.

      
    avatar
    daib0
    Academy

    Posts : 983
    Join date : 2012-08-09
    Location : Spain - England

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  daib0 on Sun 14 Sep 2014, 3:22 pm

    FA Cup - a word of explanation; the preliminary games have passed, now it's The FA Cup - Qualifying 'Proper' First Round !



    SATURDAY - 13th September 2014

    Abingdon - Milton 3-0
    AFC Totton - Swindon Supermarine 0-2
    Ashington - Scarborough Athletic 2-2
    Aylesbury FC - Kettering 1-2
    Bamber - Squires Gate 2-2
    Barton - Northwood 1-1
    Bedfont & Feltham - Uxbridge 0-6
    Belper Town - Coalville 3-3
    Biggleswade Town - Arlesey 2-1
    Biggleswade Utd. - Leverstock Green 1-2
    Billericay - Hadleigh 4-0
    Bishop Auckland - Spennymoor 2-3
    Bishops - Banbury 0-1
    Blaby & Whetstone - Tipton 4-1
    Blackfield - Sherborne 3-2
    Bodmin - Bridgwater 3-3
    Bognor - Lewes 0-0
    Boldmere - Bedworth 0-3
    Bowers & Pitsea - Witham 0-4
    Brentwood - London C. 1-0
    Brighouse Town - Ashton 1-2
    Burscough - Curzon Ashton 0-1
    Buxton - Ramsbottom 3-2
    Cambridge City - Needham 2-4
    Chalfont St Peter - Hungerford 2-1
    Cleethorpes - Carlton Town 3-2
    Coleshill - Barwell 1-2
    Corby - Norton Utd 3-3
    Cray - Tooting Mitcham 1-2
    Croydon - Burgess Hill 2-3
    Dorking - Pagham 4-2
    Dulwich Hamlet - Worthing United 0-3
    Dunstable Town - Chesham 2-2
    Ellistown - Hereford 3-2
    Enfield Town - Felixstowe & Walton 5-0
    Evesham - Redditch 0-0
    Farsley - Frickley 2-1
    Flackwell - Wantage 3-3
    Folkestone - Margate 0-0
    Frome - Wimborne 2-0
    Godalming Town - Beaconsfield 0-0
    Grantham - Clipstone 4-1
    Grays - Harlow Town 2-2
    Greenwich Borough - Chessington & Hook 1-0
    Halesowen - Sutton Coldfield 3-0
    Harrogate Railway - Clitheroe 3-1
    Haverhill Borough - Leiston FC 0-2
    Hayes - Harrow Borough 2-3
    Hendon - AFC Rushden 1-0
    Hertford - Canvey Island 1-4
    Hitchin - Daventry 2-1
    Hornchurch - East Thurrock 1-1
    Horndean - Newport IW 0-1
    Hythe Town - Whitstable Town 4-0
    Kempston - North Greenford Utd. ???
    Kings Lynn - Boston Town 7-0
    Knaphill - Fleet Town 1-2
    Leatherhead - Faversham 1-2
    Leek - Stourport 2-1
    Lincoln Utd. - Stamford 2-3
    London T. - Brightlingsea 1-0
    Longwell Green - Folland 0-1
    Maidstone - Littlehampton 10-0
    Mangotsfield - Weymouth 0-3
    Marine - Ossett 2-1
    Market Drayton - Stourbridge 1-3
    Marske - Dunston 2-2
    Matlock - Ilkeston 1-2
    Merstham - Chipstead 2-2
    Mickleover - Staveley Miners 3-0
    Mildenhall - Wroxham 1-3
    Newcastle Benfield - Bridlington 3-1
    Newmarket - Histon 0-3
    Northwich - Glossop 0-3
    Norwich Utd - Wisbech 1-0
    Ossett Albion - Droylsden 0-4
    Paulton Rovers - Taunton 3-1
    Peacehaven & Telscombe - East Preston 9-0
    Poole Town - Bradford Town 4-0
    Ramsgate - Raynes Park Vale 1-2
    Redhill - Carshalton 1-0
    Rugby - Chasetown 1-1
    Runcorn Town - Witton 5-3
    Rushall - Romulus 3-2
    Salford - Nantwich 2-0
    Sheffield - Shepshed 3-2
    Shildon - Whitby 1-1
    Sholing - Chippenham 0-1
    Shortwood - Cirencester 1-1
    Skelmersdale - Radcliffe Borough 4-3
    Slough - Ardley 1-2
    South Park - Metropolitan Police 2-2
    Spalding United - Holwell 4-0
    St. Neots - Dereham 1-1
    Stafford - Tividale 0-0
    Sudbury - Romania 1-3
    Thame - Burnham FC 1-2
    Thurrock - Welwyn Garden 2-0
    Tilbury - Aveley 0-4
    Tiverton - Bideford 0-0
    Tonbridge - Herne 6-0
    Truro - Larkhall 0-2
    VCD Athletic - Hampton 3-2
    Waltham Abbey - Barkingside 3-1
    Warrington - Trafford 1-0
    West Allotment - Lancaster 0-5
    Whyteleafe - Hastings 1-2
    Willand - Saltash 2-1
    Winchester - Bemerton 3-0
    Wingate & Finchley - Ipswich Wanderers 2-2
    Workington - Consett 2-0
    Yate Town - Dorchester 1-2
    Horsham FC - Kingstonian 0-4


    avatar
    daib0
    Academy

    Posts : 983
    Join date : 2012-08-09
    Location : Spain - England

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  daib0 on Sun 14 Sep 2014, 8:52 pm

    Results Sunday -


    Romford 1 - 0 Bury Town  
    Darlington 1883 0 - 0 Blyth
    United of Manchester 4 - 1 Prescot






    BBC Sport

    FC United of Manchester: punk football v prawn sandwiches

    In front of 75,000 paying customers at a packed Old Trafford on Sunday afternoon, Manchester United will parade up to £149m worth of new talent as they take on QPR in the biggest league in the world. Behind glass screens high in the cavernous stands some will sip champagne as a galaxy of expensive stars including Angel Di Maria, Radamel Falcao and Marcos Rojo are introduced to the home support for the first time. Millions will watch around the globe. Around the pitch advertisement boards will promote multi-national companies, many of whom will have paid handsomely for the privilege.

    Fifteen miles to the east, another team called United and representing Manchester will be kicking off the second half of their first match on the long road to Wembley. Like those at Old Trafford, they will wear red shirts, white shorts and black socks. However, in the slightly more compact surroundings of Stalybridge Celtic's Bower Fold ground (capacity 6,500) there will be no millionaire superstars and no private boxes, although sponsors can watch with everyone else from the comfort of the clubhouse.

    Merseyside outfit Prescot Cables, named so because of a nearby cable company, will provide the opposition in front of a crowd of around 1,400 in a match held on Sunday not because of TV demands but because the landlords are at home on Saturday. Those in action will be on an average of £150-a-week and have jobs of their own. Fans will be able to stand on a terrace and mix with the players in the bar after the final whistle.

    Welcome to the world of FC United of Manchester. The rebel club, set up in protest at the Glazer family's debt-burdening ownership of United, will be 10 years old next year. In November, they will end almost a decade on the road by coming home to a new 5,000 capacity stadium in Moston, a working class urban suburb in north east Manchester. These are exciting times and yet, according to general manager Andy Walsh, it could have been different had a 2005 phone call to Sir Alex Ferguson shortly before the American family's controversial takeover prompted a different response.





    Read full article: [You must be registered and logged in to see this link.]
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Mon 15 Sep 2014, 10:02 am

    £3000 prize money for the First round qualifier winners

    non league clubs love this as getting in to the 'proper' rounds can keep the club going for months

    First Round Proper winners - £18,000
    Second Round Proper winners - £27,000
    Third Round Proper winners - £67,500
    Fourth Round Proper winners - £90,000
    Fifth Round Proper winners - £180,000
    Sixth Round Proper winners - £360,000
    Semi-Final winners - £900,000
    Semi-Final losers - £450,000
    Final runners-up - £900,000
    Final winners - £1,800,000


    2nd Q Round
    Basingstoke are away at Bodmin Town or Bridgwater Town , both are bloody miles away
    Concorde Rangers away to Wealdstone
    avatar
    Kray JR
    Reserves

    Posts : 1771
    Join date : 2011-02-19
    Age : 40
    Location : Rayleigh, Essex

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Kray JR on Mon 15 Sep 2014, 10:33 pm

    Wealdstone cant play as badly as they did Saturday when we beat them 4-2.

    Expecting a tougher match this time.

    Basingstoke Towne in our next league match Wink
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Tue 16 Sep 2014, 9:25 pm

    Ah crap apologies cheesey grin

    Concord
    avatar
    Johnny K
    Academy

    Posts : 944
    Join date : 2011-03-10

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Johnny K on Thu 18 Sep 2014, 9:32 am

    Enfield Town beat Folkestone 5-0. Eastbourne next up.

    COYT !!
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Thu 18 Sep 2014, 2:10 pm

    decided to jump on the coach for the Bridgwater FA cup away tie
    avatar
    Kray JR
    Reserves

    Posts : 1771
    Join date : 2011-02-19
    Age : 40
    Location : Rayleigh, Essex

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Kray JR on Thu 18 Sep 2014, 8:49 pm

    Campo wrote:Ah crap apologies  cheesey grin

    Concord

    lol!

    im sure that when we played in the Essex senior cup final last season at Dagenham & Redbridge they printed an e on the end on the match tickets.

    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Thu 18 Sep 2014, 11:18 pm

    I wrote Concorde due to the fact that I still think that Bridgwater FC should have a bloody E in it Rolling Eyes
    avatar
    Johnny K
    Academy

    Posts : 944
    Join date : 2011-03-10

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Johnny K on Mon 22 Sep 2014, 9:48 am

    Just noticed there is a team called FC Romania (from Cheshunt!) in the cup!?
    wtf?
    avatar
    SemiOldIron
    Academy

    Posts : 975
    Join date : 2011-07-13
    Location : Oxfordshire

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  SemiOldIron on Mon 22 Sep 2014, 9:59 pm

    Johnny K wrote:Just noticed there is a team called FC Romania (from Cheshunt!) in the cup!?
    wtf?

    Don't tell Nigel Farage....... Wink
    avatar
    Johnny K
    Academy

    Posts : 944
    Join date : 2011-03-10

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Johnny K on Tue 23 Sep 2014, 9:40 am

    SemiOldIron wrote:
    Johnny K wrote:Just noticed there is a team called FC Romania (from Cheshunt!) in the cup!?
    wtf?

    Don't tell Nigel Farage....... Wink
    He's a season ticket holder, so I've heard.....
    avatar
    Admin
    1st team

    Posts : 5326
    Join date : 2011-02-18
    Age : 27
    Location : Scandyland

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Admin on Tue 23 Sep 2014, 5:34 pm

    And he is the only one talking sense at the moment and that,s from 23% of the British population hatsoff
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Fri 26 Sep 2014, 6:14 pm

    FA Cup day tomorrow , Bring it on I love this competition in the early rounds

    only 11 rounds to the Final
    avatar
    daib0
    Academy

    Posts : 983
    Join date : 2012-08-09
    Location : Spain - England

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  daib0 on Sun 28 Sep 2014, 9:45 am

    FA Cup Second Qualifying Round


    Results Saturday


    ENGLAND: FA Cup - Qualification

     Abingdon 0 - 2 Dorchester      
    Ashton 1 - 1 Salford      
     Barrow 0 - 1 Runcorn Town      
     Barwell 0 - 0 Norwich Utd      
     Bath City 1 - 1 Poole Town      
     Beaconsfield 1 - 3 Greenwich Borough      
     Bedworth 1 - 1 Mickleover      
    Billericay 2 - 1 Raynes Park Vale      
    Blaby & Whetstone 1 - 1 Stourbridge      
     Blackfield 0 - 0 Willand      
    Boreham Wood 3 - 2 East Preston      
     Boston 3 - 1 Dereham      
    Brackley 2 - 2 Farnborough      
     Bradford PA 2 - 2 Fylde      
     Bridgwater 0 - 2 Basingstoke      
    16  Bromley 5 - 1 Uxbridge      
     Burnham FC 0 - 1 Canvey Island      
      Buxton 2 - 0 Newcastle Benfield      
    Chelmsford 6 - 0 Worthing      
      Chippenham 1 - 0 Ardley      
     Chorley 1 - 0 Glossop      
    Cleethorpes 1 - 2 North Ferriby      
    Coalville 0 - 0 Lowestoft      
    Colwyn Bay 3 - 2 Harrogate Railway      
      Curzon Ashton 1 - 0 Scarborough Athletic      
    Dorking 2 - 2 Biggleswade Town      
     Droylsden 0 - 1 Guiseley      
     Dunston 1 - 4 Spennymoor      
     Eastbourne 1 - 1 Enfield Town      
     Ebbsfleet 7 - 1 Hythe Town      
    Ellistown 1 - 7 Halesowen      
    Cancelled ---- Flackwell - Salisbury      
    Fleet Town 0 - 4 Burgess Hill      
    Folland 1 - 1 Frome      
      Gainsborough 4 - 1 Farsley      
    Grays 1 - 0 Hastings      
    Harrogate 1 - 2 Stockport      
      Havant & W 3 - 0 Swindon Supermarine      
     Hemel Hempstead 2 - 0 Dunstable Town      
      Hendon 4 - 1 Leiston FC      
     Histon 0 - 0 Evesham      
     Hitchin 0 - 3 Wingate & Finchley      
    Hyde 4 - 5 Marine      
      Ilkeston 1 - 0 Solihull      
    Kettering 0 - 1 Chalfont St Peter      
      Kings Lynn 1 - 0 Hednesford      
     Larkhall 3 - 3 Gosport      
      Leamington 4 - 1 Wroxham      
    Maidenhead 4 - 0 Faversham      
    Maidstone 2 - 1 Brentwood      
     Margate 1 - 2 Barton      
     Metropolitan Police 3 - 4 East Thurrock      
      Needham 5 - 2 London T.      
    Norton Utd 2 - 1 Spalding United      
     Paulton Rovers 1 - 1 Gloucester      
      Redhill 2 - 1 Tonbridge      
     Romania 2 - 3 Sutton      
    Romford 0 - 0 Kingstonian      
    Shildon 1 - 0 Stalybridge      
     Shortwood 2 - 1 Oxford City      
    Skelmersdale 1 - 4 Blyth      
     Staines Town 5 - 0 Leverstock Green      
    Stamford 1 - 2 Grantham      
     Stortford 0 - 0 Tooting Mitcham      
      Tamworth 2 - 1 Rushall      
     Tividale 2 - 2 Leek      
    United of Manchester 0 - 1 Lancaster      
    VCD Athletic 0 - 4 Harrow Borough      
      Waltham Abbey 1 - 0 North Greenford Utd.      
     Warrington 0 - 0 Sheffield (0 - 0)    
     Wealdstone 1 - 1 Concord      
      Weston 3 - 0 Banbury      
    Weymouth 4 - 1 Bideford      
    Winchester 3 - 3 Newport IW      
      Witham 4 - 2 Lewes      
     Worcester 3 - 1 Rugby      
    Workington 0 - 1 Bamber      
    avatar
    daib0
    Academy

    Posts : 983
    Join date : 2012-08-09
    Location : Spain - England

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  daib0 on Sun 28 Sep 2014, 9:46 am

    Today, Sunday

    Thurrock - Aveley      
    Hayes & Yeading - St. Albans
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Sun 28 Sep 2014, 9:59 am

    Enjoyed my trip to Bridgwater yesterday
    really nice friendly club, plenty of banter with the oppo fans all taken in the right way
    Clubhouse was inside the ground so you could have a pint whilst watching the game
    avatar
    daib0
    Academy

    Posts : 983
    Join date : 2012-08-09
    Location : Spain - England

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  daib0 on Sun 28 Sep 2014, 11:16 am

    Campo wrote:Enjoyed my trip to Bridgwater yesterday
    really nice friendly club, plenty of banter with the oppo fans all taken in the right way
    Clubhouse was inside the ground so you could have a pint whilst watching the game


    good news for Basingstoke too. OK, might be across the border in Hants, but I think the majority of Royals supporters would have a soft spot ...


    avatar
    Kray JR
    Reserves

    Posts : 1771
    Join date : 2011-02-19
    Age : 40
    Location : Rayleigh, Essex

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Kray JR on Sun 28 Sep 2014, 7:50 pm

    We nicked a 1-1 draw with a 95th minute equaliser at Wealdstone....replay Tuesday night.
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Mon 29 Sep 2014, 12:16 pm

    3rd Q round

    Ebbsfleet United v Basingstoke Town - Aggh Crap
    Wealdstone or Concord Rangers v Winchester City or Newport (IW)


    Read more at [You must be registered and logged in to see this link.]
    avatar
    Johnny K
    Academy

    Posts : 944
    Join date : 2011-03-10

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Johnny K on Mon 29 Sep 2014, 2:20 pm

    Enfield Town drew 1-1 at Eastbourne, who are 2 levels above the Towners.  A good result & they had chances to win the game apparently.
    Replay tuesday evening.  Romford or Kingstonian in the next round should they prevail.


    Last edited by Johnny K on Mon 29 Sep 2014, 2:42 pm; edited 1 time in total
    avatar
    Campo
    1st team

    Posts : 5371
    Join date : 2011-03-08
    Location : Stranger in a strange land

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Campo on Mon 29 Sep 2014, 2:22 pm

    good result for Enfield
    avatar
    Kray JR
    Reserves

    Posts : 1771
    Join date : 2011-02-19
    Age : 40
    Location : Rayleigh, Essex

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Kray JR on Tue 30 Sep 2014, 11:46 pm


    Sponsored content

    Re: FA Cup 2014-2015

    Post  Sponsored content


      Current date/time is Thu 17 Aug 2017, 10:52 am